Musíme ísť so šiestou chorobou k lekárovi?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

dieťa má šiestu chorobu.

Máme ísť k lekárovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vaše dieťatko dostatočne močí a pije, nemá vysoké horúčky viac ako 3 dni, a ste si istá, že ide o šiestu chorobu návšteva lekára nie je nutná.

Šiesta choroba je vírusové herpetické ochorenie, typicky sa vyskytujúce u dojčiat od 6. mesiaca do 3 rokov. Typické prejavy: dieťa má počas 3 dní obdobie vysokých teplôt (do 40 °C), najčastejšie bez kožných prejavov ochorenia. Na dieťati lekár okrem teplôt často nič iné nevidí, ev. nastrieknuté hrdlo. Po znížení teploty (väčšinou na 3. deň) sa na krku a hrudníku, neskôr na ramenách, tvári a na nohách zjavuje diskrétny výsyp - makulopapulózny exantém ružovej farby veľkosti mince, ktorý môže zriedkavo prejsť do vezikúl. Môže byť prítomná krčná a okcipitálna lymfadenitída.

Výsyp zvykne spontánne ustúpiť po 1 − 2 dňoch, na koži detí nezvykne zanechávať žiadne stopy, nie je potrebné podávanie žiadnych liekov (veľmi výnimočne antihistaminiká).

Dôležité je počas vysokých horúčok dbať na dostatočnú rehydratáciu dieťatka a znižovanie teploty (predchádzame febrilným kŕčom, ktoré sú pri tomto ochorení pomerne časté).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas