Nesúmerná hlavička, výrazné líce a krátke nohy u 9 mesačného syna. Upravia sa ešte tieto deformity?

Zodpovedané
11. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 9 mesačného syna. Narodil sa s váhou 4 700 g a bol dlhý 52 cm. Išlo o prirodzený pôrod bez komplikácii. Syn má dosť nesúmernú tváričku. Jedno líce je výrazne bacuľatejše ako druhé. Hlavičku má dosť vzadu zležanú. Zdá sa mi, že sa to už napráva.

Dokedy zvyknú pretrvávať takéto deformity?

Je možné, že výrazná nesúmernosť pretrvá a syn z nej nevyrastie?

Druhý problém sú krátke nohy oproti trupu.

Dá sa to ešte do poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

hlavičku je treba polohovať, pri väčších zležaninách sa ordinuje predpis remodelačnej ortézy ("helmy") na nápravu deformity pri zležaní hlavičky.

Čo sa týka pomeru trupu a nožičiek, tak predpokladám, že postupne budú rásť nožičky a trup nie. Tým sa tento nepomer vymaže.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas