O 2 týždne rodím a bol mi zistený streptokok. Ako môžem pomôcť novorodencovi?

Zodpovedané
30. apr 2021

Dobrý deň,

o dva týždne mám termín pôrodu a bol mi zistený streptokok. Bolo mi povedané, že pri pôrode dostanem infúzie s antibiotikami, aby bol malý chránený.

Som z toho nešťastná.

Ako mu potom okrem dojčenia môžem pomôcť?

Je vhodné podávanie probiotík od narodenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte byť nešťastná ani mať obavy, tým maličkému ani sebe nepomôžete.

V každej pôrodnici majú trošku iný režim, ale po pôrode ( 12 - 24 hod) zoberú chlapčekovi CRP z krvi (niekde aj krvný obraz) a toto vyšetrenie hneď odhalí, či sa infekcia Streptokokom preniesla aj na neho. Ak áno, okamžite sa začne ATB liečba chlapčeka, potom by boli vhodné aj probiotiká.

Ak však bude CRP negatívne - väčšia pravdepodobnosť, tak nebude chlapčekovi nič hroziť, probiotiká nie sú potrebné.

V ďalšej starostlivosti ho streptokok nijak neohrozuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas