Od akého veku dieťaťa je vhodná konvička na výplach nosa?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

môj 3-ročný syn býva často zasoplený. To mu spôsobuje záchvaty kašľa, až sa nevie nadýchnuť. Resp. sa povracia. ORL nám odporúča konvičku a prepláchnuť nos slanou vodou.

Neuškodím tým nejako synovi?

Nemôže sa stať, že mu v nose zostane voda, ktorú následne vdýchne a spôsobí nejaký zápal?

Od akého veku dieťaťa je vhodná konvička na výplach nosa?

Ďakujem

Dobrý deň,

väčšina výrobcov uvádza od 4 rokov. Ide skôr asi o to, že dieťa musí vedieť spolupracovať. Musí vedieť vdýchnuť nosom, otvoriť ústa, nechať si to vysvetliť. Poznám už deti, ktoré to zvládajú v 2,5 roku, takže vyskúšať to môžete. Najprv by som išla na to tak, že bude konvičkovať vy, aby videl, že to robíte a aj.

Na začiatku je to možno nepríjemné. Ja osobne robím nosné sprchy (zo stránky www.cistynos.sk, kde majú aj detské sety) a už je to pre mňa rutina.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas