Od ktorého mesiaca má mať bábätko režim?

Zodpovedané
7. jún 2021

Dobrý deň,

máme 5 týždňového chlapčeka a zatiaľ nemáme režim. Kúpeme ho každý druhý deň a kŕmime podľa potreby MM a dokrmujeme UM. Zväčša po tých 3 hodinách. Hore je tiež každý deň inak.

Od ktorého mesiaca môžeme začať bábätku zavádzať režim dňa a noci a akým spôsobom?

Ďakujeme

Dobrý deň,

režim sa zavedie u každého dieťatka inak. Väčšinou plus mínus po uplynutí šestonedelia. Nie je to niečo, čo zavádza rodič, ale niečo čo si vytvorí bábätko samo, podľa svojich potrieb (bohužiaľ) nie podľa predstáv rodiča.

Vy však môžete vytvoriť naň podmienky najlepšie rutinou. To znamená Vy budete opakovať určite činnosti každý deň v starostlivosti o dieťatko.

Napríklad prechádzka resp pobyt v kočíku vždy od 8 do 10 (v lete odporúčam takto nie cez obedné hodiny), potom poobede od 16 do 18. Kúpanie vždy o 19tej. Potom mliečko, prečítanie rozprávky a začať uspávať ( toto všetko je však veľmi orientačné. Sú deti, ktoré neznášajú kočík, ktoré kúpanie naštartuje a treba sa s nimi ešte 30 minút pohrať, aby uspávanie netrvalo hodinu, atď).

Čo sa týka režimu dňa a noci ten sa tiež najneskôr okolo šestonedelia vytvorí. Ak nie, tak po 2 mesiaci života, môžete začať robiť niečo so spánkom, typu budiť dieťa skôr ako sa zobudí samo. Treba sa zamyslieť či nemá príliš dlhé denné spánky, atď.

Kŕmenie podľa potreby. Pokojne aj častejšie ako každé 3 hodiny je super. V tom budete pokračovať ešte veľmi dlho. Pozor teraz cez leto a takéto horúčavy mu ponúkajte prsník na uhasenie smädu pokojne častejšie.

Neviem či som zodpovedala, čo ste chceli.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas