Pediater nechce pustiť dieťa po salmonelóze do škôlky. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
3. dec 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Syn je bez príznakov a užíva probiotiká. Detský lekár nám však nechce dovoliť ísť do škôlky pokiaľ nebude výter negatívny. To však môže byt aj niekoľko mesiacov.

Riaditeľka škôlky bola o tom informovaná. Škôlka bola kvôli brušný virózam týždeň zatvorená. Keď po otvorení išiel syn prvý deň do škôlky, tak sa v noci zobudil s príznakmi. Do škôlky viac nešiel.

Doktor mi povedal, že to kľudne mohol od niekoho chytiť aj v škôlke a nemuselo to byť zo stravy. To riaditeľka neriešila nijako ani len v jeho triede.

Čo môžem a čo nemôžem spraviť?

Vaša odpoveď bola, že do škôlky ísť môže a náš pediater tvrdí, že do materskej škôlky nesmie ísť.

Môže škôlka žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku z výteru?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám povedať čo škôlka môže a nemôže vyžadovať. Myslím si, že skôr nemôže, lebo ten ster o ničom nesvedčí.

Je niečo úplne iné brušná viróza (ktorá je spôsobená vírusom extrémne prenášanlivým medzi ľuďmi) a iné bakteriálna infekcia salmonelou, ktorá vzniká alimentárnou cestou. Teda nakazením sa z jedla a prenos medzi ľuďmi je extrémne ojedinelý. Skoro nepravdepodobný.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas