Polročnému synovi zistili pseudocysty a ischemické ložiská. Čoho sa máme obávať?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

môj syn má 6,5 mesiaca, narodil sa v 37. týždni tehotenstva. Na 5-mesačnej prehliadke u lekára som spomenula, že malý nevyužíva pravú ruku. Zdvíha ju, ale neotvára dlaň. Takže o hračky búcha celou dlaňou. V tom čas mal byť očkovaný, ale odložilo sa to. Lekárka nás poslala na rehabilitácie. Na rehabilitačnom nás odporučili k neurológovi.

Záver z USG je nasledovný: "V ľavej hemisfére pomerne výrazné pseudocystické prejasnenia v.s. po hypoxii, hypoxicko ischemické zmeny vľavo, pseudocyst. prejavy."

Máme naďalej rehabilitovať a podávať mu Pyridoxin. Cvičíme asi mesiac, rúčka je voľnejšia. Konečne sa otáča na bok, na obe strany, na bruško zatiaľ nie. Neurologička povedala, aby sa stav nezhoršoval, tak máme sledovať prípadné poruchy vedomia alebo záchvaty. Tie sa ale u neho našťastie zatiaľ neobjavili.

Malý sa narodil sekciou, bol zakliesnený, keď ho vybrali, mal Apgarovej skóre 7-10-10. Bol sledovaný na JIS, predýchavali ho. V pôrodnici mal USG mozgu v norme. Podľa videí obe rúčky používal do októbra, potom absolvoval prvé očkovanie.

Môže to mať súvis aj s očkovaním?

Čo môžme očakávať a na čo sa pripraviť?

Je možné s ním letieť 5 hodín na dovolenku, vzhľadom na jeho diagnózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmeny podľa USG sú na vrub hypoxie - teda toho, že pri pôrode nebolo všetko ideálne. Zmeny sa často ukážu aj po čase nie pri prvých kontrolách.

Čo sa týka letu, neviem akú má diagnózu - zaostávanie vo vývine nie je kontraindikácia k letu.

Čo očakávať Vám asi nikto nepovie dopredu - rehabilitujete. Robte všetko, čo môžete, aby rozhýbal ručičku. Pokojne to tak môže byť, začne psychomotoricky napredovať a všetko bude (hoci možno s oneskoreniami) v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas