Poradíte mi ohľadom prikrmovania 8 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
9. mar 2020

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom prikrmovania skoro 8 mesačného dieťaťa. Prikrmujem skoro 3 mesiace, dieťa už nie je kojené, takže má UM. Ráno má mliečko 135 ml.

Desiata je ovocie, dávky rôzne, koľko zje. Zvyčajne 1/2 banánu, hrušku aj celú, jablko ledva štvrtku. Ovocie dávam surové, varené nechutilo. Naposledy som do jablka pridala už malú polovičku keksíka Marína.

Je to skoro?

Nepáči sa mi veľmi zloženie, ale ani piškóty nie sú na tom lepšie.

Koľko by mal zjesť gramov ovocia?

Obed má mäsovo-zeleninový príkrm cca 150-160 g.

Stačí, alebo mám pridať?

Tu by možno zjedol postupne po dávkach aj viacej. Obed obľubuje. (Samozrejme lepok máme vyskúšaný.) A potom už podávam iba mliečko, zväčša 135 ml, niekedy aj 165 ml UM (túto dávku zväčša 1x za 24 hodín). Po obedňajšom príkrme si mliečko pýta aj po 2 hodinách. To dávam 135 ml.

Mlieko si pýta zväčša aj v noci, posledne už vydržal medzi kŕmením viac ako 5 hodín.

Mám zvýšiť množstvo podávaného mlieka aj (napríklad zo 135 na 165 ml)?

Môžem pridať kaše?

Ak áno, aké?

Aký príkrm mám pridať najbližšie, večeru alebo olovrant?

Čo mám ponúkať na večeru a olovrant?

Niektoré mamičky ma presviedčali, že to 3 príkrmy by boli veľa momentálne.

Samozrejme počas dňa aj po príkrme ponúkam vodičku. Pije ju z lyžičky, skúšam aj pohárikom ponúkať. Ale vypije iba trošku, možno 15 ml, potom sa už iba zábava s vodou. Neviem si predstaviť, že by mal vypiť viac ako 100 ml vody, neviem ako by som mu to ponúkla, aby ju vypil. Čaj mu nechutil, to ani kvapku nevypil.

Koľko ml by mal piť na 1 kg váhy?

Má cca 8,7 kg. Plienok má pocikaných dosť, tak hádam mu tekutiny nechýbajú.

Ďakujem

Dobrý deň,

príliš riešite veci, ktoré riešiť toľko naozaj netreba, trošku zvoľnite, nepočítajte všetko. Vaše dieťatko krásne papka, krásne prospieva, začína sa učiť na pitie vodičky. Proste perfekt!

Stravovanie dieťatka máte nastavené krásne. Je ukážkové, ste veľmi starostlivá .

Namiesto Marina keksika kúpte vhodné pre dojčatá. Kupujú sa v dm-ke, ale nejaké sú aj v Lídl, hocikde, Marína rovnako ako piškóty ešte nie sú vhodné. Ovocia zje toľko koľko bude chcieť, neriešte koľko by dieťa malo a nemalo zjesť. Raz zje tak, inokedy inak.

Obed super, je vhodné 6x týždenne mäsko aspoň 50 gramov. Ostatné doplniť zeleninou.

Večeru môžete už pokojne zaradiť obilninovú mliečnu kašu, zasa vhodnú podľa veku.

Od 10. mesiaca môžete začať skúšať jogurt biely s probiotickou kultúrou.

Čo sa týka vody, tak na začiatok to stačí. Postupne sa dávky budú navyšovať. Neriešte to tak akútne. Ak dieťatko pekne kaká (nemá zápchu) plienky sú mokré, prospieva a navyše pije niekoľkokrát denne mliečko tak netreba sa tým zaťažovať.

Denná potreba tekutín u dojčatá je 120 ml na kilogram, ak by ste chceli vedieť presne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas