Pozitívne EEG u neepileptika. Vystavujem dcéru nejakému riziku, ak liečbu nepodstúpi?

Zodpovedané
10. máj 2021

Dobrý deň,

moja 6 ročná dcéra mala pred 3,5 rokom febrilné kŕče spôsobené vysokou teplotou. Po vyliečení jej bolo robené EEG s pozitívnym výsledkom a odvtedy je EEG pozitívne na každej kontrole v polročnom intervale.

MRI mozgu bolo negatívne. Dcéra nemá žiadne záchvaty, ani iné príznaky epilepsie. Neurologička navrhuje liečbu epileptikami, ktorá sa mi nie veľmi pozdáva, keďže okrem EEG nič nenaznačuje tomu, že by mala dcéra epilepsiu.

Má podľa Vás liečba nejaké opodstatnenie?

Vystavujem dcéru nejakému riziku, ak liečbu nepodstúpi?

Ďakujem veľmi

Dobrý deň,

pravdu povediac toto je dosť odborná téma, skôr na neurológa.

Čítala som si o tom rôzne články, vyslovene odpoveď na Vašu otázku som sa nikde nedočítala.

Čo je však cieľom liečby pri epilepsii? Dostať záchvaty pod kontrolu (Vaša dcérka žiadne nemá) a potom je možné liečbu ukončovať.

Preto mne sedliacky rozum vraví, že liečba nie je nutná. Ale vravím, je to otázka na neurológa.

Odporúčam skúsiť ešte iný názor neurológa. Nie všeobecného pediatra.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas