Prečo 1,5 ročný syn pri dýchaní chrčí?

Zodpovedané
4. apr 2019

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom môjho 1,5 ročného synčeka. Už asi dva mesiace má chrčanie pri dýchaní. Po týždni domácej liečby sme išli k lekárovi. Dostal Pamycon do nosa, že je to len zo zatečených hlienov, dýchanie bolo čisté. Trošku mu to pomohlo na soplík, ale to dýchanie je stále také akoby mal zatečené soplíky. Síce má stále aj trochu soplíky, ale nič hrozné. Kašeľ je zvyčajne ráno, alebo pri dlhšej prechádzke, alebo keď sa trošku zadýcha pri hre a behaní. Iné príznaky so nepozorovala. Práve mu vyšli horné očné zúbky, chýbajú nám už len "pätky" stoličky.

Môže to byť len zo zúbkov?

Môžu to byť zadné soplíky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepredpokladám, že zahlienenie by bolo zo zúbkov.

Je treba hygiena nosa - morská voda do nosa viackrát denne, evidentne preplachy kanvičkou. Kúpiť v lekárni dekongestíva (Nasivin 0,025% 3 x 1kv.) do nosa (vždy predtým morská voda a vyfúkať/ odsať noštek), ten dávať 5-7 dní, nie viac. V lekárni je na výber množstvo voľno-predajných liekov na zmiernenie zahlienenia - na rastlinnej báze Sinupret / Bronchipret , alebo voľnopredajné mukolytiká s účinnou lárkou ambroxol/ acetylcysteín.

Vhodná je aj inhalácia Vincentky cez inhalátor (sú na trhu rôzne, pohybujú sa okolo 50Eur), u detí ich často s pekným efektom využívame na liečbu respiračných ochorení s hlienovou tvorbou. Aj veľa mamičiek si ich pochvaľuje práve na takýto typ problémov, pozrite si nejaké recenzie a zvážte, myslím, že by ste to ešte opakovane využili (nielen pre synčeka, inhalácie sú vhodné pre celú rodinu po správnej dezinfekcii).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas