Prečo 16 mesačný syn v noci plače?

Zodpovedané
4. máj 2020

Dobrý deň,

môj 16 mesačný syn v noci (zvyčajne okolo pol 1 a pol 4 ráno) začne silno plakať a kričať. Oči má pritom zatvorené, akoby plakal zo sna. Trvá to par sekúnd, niekedy do minúty a potom znova zaspí. Zase je pár minút kľud a potom sa to ešte niekoľkokrát opakuje.

Uvádzam denný režim, či nie je niečo zle:
8:30 - budíček
9:00-9:30 - raňajky (vianočka s mliekom)
11:30 - desiata (Pribináčik jogurt, ovocie)
12:00 - spánok do 13:30
14:00 - 14:30 - polievka (hustejšia, vývar)
15:00 - ide sa von do 17:00 - 17:30
18:00 - druhé jedlo (mäso + príloha + zelenina)
20:00 -krupica
21:00 - 21:30 - uloženie na spánok

Medzi jedlami sa hráme. Keď mám nejaké domáce práce, alebo varím, tak mu púšťam TV s detskými pesničkami a on si pritom tancuje, alebo sa hojdá na gauči. Popritom sa aj sam zahrá s hračkami.

Viem, že by TV pozerať nemal, ale keď si potrebujem rýchlo niečo spraviť, tak nemám na vyber. Som na neho sama.

Problém je v poslednom čase aj v tom, že syn nám nechcel chodiť spávať o 21:00, ale niekedy až o 23:00. Aj to je boj. A ráno by spal aj do 10, len manžel trvá na tom, aby sme ho budili aj o 8:00 aby išiel skoro spať.

Je správne ho budiť?

Prečo synček v noci plače?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sa synček v noci takto budí môže to byť signálom toho, že večera preňho nie je ideálna. Neviem ako mu krupicovú kašu pripravujete (cukor, kakao, granko, alebo iba krupica a mliečko).

Skúsila by som možno nasledovné. O 11:30 mu dať polievku, po ktorej by mal spánok, potom jedlo o 14tej dať hlavný mäsovozeleninový pokrm, o 18tej dať Pribináčika a o 20tej kašu.

Čo sa týka spánkového režimu dieťaťa, ak ide spinkať až o 23tej, je pomerne normálne, že si chce pospať do 10tej.

Budenie môže mať efekt, že bude dieťa zlé, nebude chcieť papať, nebude sa chcieť hrať, ale môže mať aj ten efekt, ktorý chce Váš manžel, že sa dieťatko skôr unaví a pôjde spinkať skôr a teda sa nastaví na režim skoršieho zaspávania.

Možno by som to vyskúšala, lebo je pre dieťa štandardnejšie ísť spinkať o 21tej ako o 23tej.

Je to však veľmi individuálne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas