Prečo 8 mesačná dcérka málo ciká a nepriberá?

Zodpovedané
27. jún 2021

Dobrý deň,

moja 8 mesačná dcéra od poslednej poradne cca pred 1,5 mesiacom nepribrala ani gram. Nie je dojčená. Od pol roka je na kravskom plnotučnom mlieku a okrem toho papá všetko čo už jest môže.

Raňajky, desiatu vynechávame - má mlieko. Obed, olovrant, večera - ešte popri jedle aj mlieko vždy pred spaním.

Váži 7,6 kg, váha stagnuje. Moja doktorka kázala všetko vážiť a písať čo zje, vypije. Inak je živá, veselá, vôbec nevyzerá byť podvýživená. Ani doktorka nechápe prečo váha stagnuje.

Druhý problém je, že už 3 dni veľmi málo ciká. Vypije cca 300 ml vody denne, plienky má celý deň suché, dokonca aj ráno. Vyciká sa maximálne 4x a to vtedy, keď ju nechám rozbalenú na podložke. Pri cikaní neplače, moč nie je tmavý. Veľmi sa počas dňa potí. Kúpam ju aj 3 - 4x. Predtým mávala vždy pocikané plienky.

Pred štyrmi dňami mi spadla aj z postele, udrela si hlavu. Nič nemá bolestivé, ani hlavu, ani chrbát, ani telo celkovo. Cez deň je spokojná, veselá, vyzerá ako zdravé dieťa, pekne papá, hrá sa.

Môže mať poruchu metabolizmu?

V čom ešte môže byť problém?

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

málo ciká, lebo veľa vody vypotí. Treba zvýšiť príjem tekutín - vody cez deň,. Ale aj my cikáme menej keď vodu vypotíme a zbavíme sa jej týmto spôsobom, takže nie je to nutne hneď známka dehydratácie.

Som prekvapená, že Vám doktorka kázala písať , čo zje, vypije a nechápe prečo nepriberá. Ja vidím jasnú súvislosť s kravským, plnotučným mlieko, ktoré je podľa VŠETKÝCH ODPORÚČANÍ nevhodné pre dieťa do 1. roka na pitie a môže spôsobovať anémiu, neprospievanie a zápchu.

Prejdite na umelé mliečko pre ňu. Do 1. roka je to určite viac ako vhodné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas