Prečo dcéra zvracia po antibiotikách?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

s 5 ročnou dcérou som bola na pohotovosti, lebo v piatok mala teplotu 38,5°C a bolelo ju hrdlo. Má v ňom biele veľké čapy. Dostala antibiotiká 1x denne. Hneď ako užila, tak do hodiny zvracala. Dnes znovu. Bolí ju bruško.

Pred užívaním antibiotík bola čulá a po antiobiotikách ako handrová bábika. Volala som na pohotovosť a odbili ma, že načo ich otravujem.

Aký je Váš názor na tieto lieky?

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa správy má dcérka akútny zápal mandlí, lekárka na pohotovosti ordinovala makrolidové antibiotiká, ktorý je indikovaný aj na bakteriálny zápal mandlí.

Medzi nežiadúce účinky - veľmi časté patria hnačky, medzi časté aj vracanie, bolesť brucha, nauzea (nevolnosť), čo môže byť príčina prečo dcérka reaguje ako reaguje.

Ak má dcérka bakteriálnu infekciu a stále teplotuje je nutná návšteva lekára a podľa CRP predpis ATB inej rady, ktoré bude tolerovať. Ak bude mať CRP negatívne ide o vírusový zápal mandlí (napr. aj pri infekčnej mononukleoze) a vtedy sú antibiotiká zbytočné, je nutné iba znižovanie teploty, hydratácia, oddych a lieky na sprievodné príznaky (bolesť hrdla atď.).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas