Prečo dieťatku neklesá bilirubín?

Zodpovedané
5. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom novorodeneckej žltačky. Jedná sa dieťa narodené v 36. týždni, ktoré bolo pod lampou spolu 50 hodín. 24 hodín po lampe bola hodnota 260, o 2 dni 288. Sme v pozorovaní a na odber sme boli znovu po pár dňoch.

Doktorka sa vyjadrila, že na koži žltačka vyzerá na ústupe. Prekvapenie však prišlo s výsledkami, hladina v krvi nezmenená 288. To mi povedala len sestrička. S doktorkou nemám moc šancu sa rozprávať, nedá sa jej dovolať.

Prečo bilirubín dieťatku neklesá?

Papá, ciká, kaká a je čulé. Už keď vyšlo spod lampy, tak doktorky hovorili, že sa nespráva ako keby mala žltačku.

Ďakujem

Dobrý deň,

bude sa musieť odsledovať, či sú aj iné hodnoty v "červených číslach", alebo by napríklad mohlo ísť o žltačku z materského mlieka.

Typickým príznakom je jeho prezentácia po 2 – 3 týždňoch života, pričom klinický stav dieťaťa nie je alterovaný, dieťa dobre pije, má normálny hmotnostný prírastok, močenie je dostatočné, stolica je žlto sfarbená.

Ikterus z materského mlieka zvyčajne spontánne ustúpi v priebehu prvých 12 týždňov života. Hodnoty bilirubinémie môžu dosiahnuť > 250 μmol/l.

Stav musí ale hodnotiť lekár, ktorý dieťa pozná a odbery indikuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas