Prečo má 2-ročný syn problém s vyprázdňovaním?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

náš 2-ročný syn má problém s vyprázdňovaním. Zvykne kakať priemerne raz za 3 dni. Keď príde deň, kedy má mať stolicu, tak je stále nervózny, nepríjemný a vkuse len opakuje slovo "kako".

Mám pocit, že mu to ide ťažko. Keď sa už aj vyprázdni, častokrát je stolica veľmi veľká, tvrdšia a asi ho to aj bolí. Pije málo vody, tak mu dávam jablkový alebo hroznový džús. Plus papá aj dosť ovocia. Počula som, že ľanové semienka by mohol. Na obale som však videla, že sú vhodné až od 4 rokov. Ani neviem ako ich pripraviť a koľko.

Skoro každý deň spapá ovsenú kašu z DM s mliekom, v noci pije mlieko. Premýšľam nad nejakým vyšetrením, ale pediater ma stále odbíja. Všimla som si, že stolica v plienke synovi okamžite prekáža a chce hneď prebaliť. Odplienkovať sa mi ho ešte nepodarilo, nevie sa vykakať do nočníka.

Nemôže ho zapekať spomínaná ovsená kaša?

Môže to byť psychický problém, že sa hanbí vykakať?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že kameňom úrazu bude nedostatočný pitný režim. Ťažko povedať. Neviem jeho ostatnú skladbu jedálnička.

Veci, ktoré zapekajú sú aj banány, čučoriedky, mrkva, batat, pečivo, cestoviny, ryža.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas