Prečo má dcérka vysokú hodnotu ALP?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

mojej dcérke boli z krvi zistené tieto hodnoty:
AST 0,78 (0,10-0,60)
ALT 0,31 (0,10-0,60)
ALP 30,61 (1,80-5,25)
GMT 0,19 (0,07 -0,37)

Všetko ostatné v norme, len ALP extrémne zvýšené.
Ca, P, Ca2, D vitamín tiež v norme.

Čo znamená vysoká hodnota ALP?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

všetky enzýmy, ktoré boli dcérke kontrolované sú enzýmy súvisiace s funkciou pečene. ALP okrem o funkcii pečene a žlčových ciest hovorí aj o kostnom metabolizme. Škoda nepíšete v akom veku dcérka je - vedela by som tak lepšie zhodnotiť výsledok.

Ak v dojčeneckom, potom by som hodnotila výsledky takto: má ľahko zvýšené AST (to u dojčiat býva bežné a hladina je zvýšená iba úplne minimálne), ALT a GMT má v norme. Výrazne zvýšená je iba hladina ALP - ale nakoľko je zvýšená izolovane (ostatné pečeňové enzýmy sú v poriadku), tak nepôjde o ochorenie žlčových ciest (kameň, vrodená chyba) ani pečene.

Zvýšená ALP býva ešte pri niektorých kostných ochoreniach, avšak býva aj izolovane zvýšená u dojčiat - hovoríme o diagnóze tranzientná hyperfosfatazémia - k čomu by som sa prikláňala vzhľadom k ostatným výsledkom Vašej dcérky.

Nie je to žiadne závažné ochorenie, ide iba o izolované zvýšenie enzýmu ALP, presne sa ešte nezistilo prečo u dojčiat nastáva. Neviem ako ste dohodnutá s Vašou pani doktorkou, ak dcérke klinicky inak nič nie je, ja by som dala kontrolu o 3-6 mesiacov, ak by stále zvýšená hodnota pretrvávala tak sono bruška so zameraním na pečeň a žlčník a RTG zápästia (vylúčenie rachitídy).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas