Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo má dvojročný syn hlien v stolici?

Zodpovedané
2. máj 2019

Dobrý večer,

chcela by som s poradiť ohľadom dvojročného syna, ktorý má už tri dni prímes hlienu v stolici. Hlien je skôr priesvitný. Včera som mu dala čučoriedky a užíva aj probiotiká. Hlien stále pretrváva, stolica je redšia. Syn je ešte kojený a často máva laryngitídu. Keď dnes poobede vstal, tak mal trochu zachrípnutý hlas, ale kašeľ a soplík nemal.

Ako ho odhlienim?

Ako sa dá vyhnúť laryngitíde?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hlienové stolice môžu byť prítomné a nie je to znakom žiadneho ochorenia (málokedy hlien v stolici súvisí so zahlienením dieťaťa).

Avšak sú často pri enteritídach, či už vírusových ale aj pri Campylobacterovi. Z tohto hľadiska je vhodné vyšetrenie stolice na vírusy a antigén Campylobactera. Liečba je iba podávaním probiotík (aspoň 2 mesiace).

Čo sa týka laryngitídy, je to vírusové ochorenie to znamená vyhnúť sa jej v podstate nedá, nakoľko vírus v populácii je a dieťa sa ľahko nakazí. Ide len o imunitu a schopnosť organizmu vysporiadať sa s ním.

Deti so sklonom k atopii (alergie rodičov) trpia celkovo respiračnými ochoreniami častejšie a stretávam sa s tým, že niektoré deti sú náchylnejšie na toto ochorenie (laryngitídy opakovane). Vírus spôsobí zápal v dýchacích cestách (larynx, trachea) v dôsledku čoho opuchnú a zúži sa priesvit dýchacích ciest - preto má dieťa problémy s dýchaním, štekavý kašeľ, zaťahuje podkľúčnu jamku a medzirebrové priestory atď.

V štádiu zachrípnutia hlasu by som dala aspoň antihistaminiká (Prometasin - zároveň aj upokojuje, čo je pri laryngitídach žiaduce alebo aspoň Fenistil kvapky) + zvýšená poloha, synčekovi neprehrievať izbu, zvlhčovať vzduch.

Na podporu imunity môžete kúpiť Cebion multi sirup - 5 ml denne.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas