Prečo má môj 14 ročný syn dlhodobo krv v moči?

Zodpovedané
10. apr 2020

Dobrý deň,

môj 14 ročný syn má už asi 4 roky krv v moči. Prvýkrát som mu ju namerala papierikom, ktorý detekuje aj rôzne iné parametre. Išli sme k detskej lekárke a tá nechala spraviť rozbor v laboratóriu.

Vždy boli výsledky 10. Je to hodnota v našom laboratóriu, čo je na hranici normy. Vraj do 10 to lekárka nerieši a ani 12 riešiť nebude. Tak som syna objednala na neffológiu. Boli sme tam a výsledky aj sono obličiek boli v poriadku, len tá krv je v moči stále.

Mám strach, nakoľko môj otec aj môj starý otec mali vo veku 65 a 75 rokov uroteliálny karcinóm. Ja ani manžel nemáme problémy s obličkami ani druhý syn.

Z čoho môže mať krv v moči?

Odkiaľ sa berie?

Je to u detí časté?

Aj teraz má podľa papierika tak hodnotu 10. Na kontrolu k nefrológovi chodíme raz ročne, ale bohužiaľ teraz už sme rok a pol neboli.

Vedeli by ste mi povedať z čoho to môže byť?

Syn má idioventrikulárny srdcový rytmus bez liečby a krátkozrakosť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hodnota "papierikom" je v podstate nepriekazná, je potrebné vždy vyšetrenie močového sedimentu. Na papieriku sa totiž môže krv farbiť silno, ale ERY sú v sedimente pokojne 1-2, čo nie je relevantná hladina.

Ste sledovaní na nefrológii, určite sa robilo vyšetrenie moču aj krvi, ďalej sono - na nič sa neprišlo, takže zrejme pôjde iba o benígnu (neškodnú) erytrocytúriu, ktorej príčina nie je objasnená...

Krv v moči môže byť prítomná z týchto iných dôvodov:

  • možný infekt močových ciest? (bolesť pri močení, častejšie močenie, teploty)
  • kameň v moč.cestách? (bolesť v boku vyžarujúca do genitálu),
  • Tu obličky? (únava, chudnutie, bolesť, masa v bruchu, teploty),
  • hereditárne ochorenia obličiek = dedičné (pýtame sa či v rodine sú polycystické obličky, hered.nefritída..),
  • lieky?
  • glomerulárna choroba - zvyčajne sú prítomné aj ďalšie laboratórne prejavy ako sú proteinúria, nález valcov alebo porucha renálnych funkcií, zvýšené ASLO, RF, akt.komplement

- neglomerulárna hematúria spôsobená u detí najčastejšie hyperkalciúriou alebo hyperurikozúriou

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas