Prečo má syn po očkovaní hrčku na krku?

Zodpovedané
21. aug 2019

Dobrý deň,

všimla som si, že syn má hrčku na ľavej strane krku v zadnej časti. Sme 18 dní po očkovaní MMR. Vraj to môže s tým súvisieť. Je to citeľné ako gulka. Zatiaľ to má 3 dni.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

z obrázka nie je nič vidieť, takúto "guľku" je najlepšie si vyhmatať. Najpravdepodobnejšie pôjde o lymfatickú uzlinu, ktorá môže, a nemusí súvisieť s očkovaním. Ak ste si všimli, že tam je tá uzlina až teraz, je pravdepodobnejšie, že nesúvisí s očkovaním, pretože v rámci očkovania je výskyt zväčšených uzlín do 14 dní.

Každopádne, aj keby to bola reakcia na očkovanie, je to častá reakcia, ktorej sa netreba obávať. Uzlina sa zväčší, keď imunitný systém reaguje na určitý podnet (v tomto prípade buď na vyplavenie oslabeného vírusu očkovaním, alebo prekonaním iného vírusu po očkovaní?).

Ak by Vaša pani doktorka mala nejasnosti, či ide alebo nejde o uzlinu, je jednoduché riešenie - odoslať dieťa na sono krku, kde sa to vizualizuje útvar a potvrdí sa, či ide o uzlinu, ako je veľká, prekrvená atď. Ide o bezbolestný zákrok asi 10 minút. Avšak takto malé deti pri ňom veľmi plačú nakoľko sa boja a potreba vyšetrenia sa im ešte nedá vysvetliť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas