Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo moja 4,5 mesačná dcéra plače a kričí?

Zodpovedané
8. aug 2019

Dobrý deň,

naša skoro 5 mesačná dcéra od príchodu z pôrodnice celé dni reve, vrčí a kričí aj na hračky, s ktorými sa hrá.

Od príchodu z pôrodnice spáva cez deň veľmi málo. A to len 3x po pol - 3/4 hodine. V noci spáva dobre, ale maximálne 8-9 hodín s dvomi prestávkami na papanie.

Podľa pediatrov je malá úplne zdravé bábätko a počet hodín spánku je vraj individuálny. Dieťa s nami vraj len manipuluje. Dcéru od narodenia nosím, pretože inak predtým nezaspala a často sa jej nepáčilo ani v kočíku.

Mám na ňu skutočne používať metódu "nechať vyrevať" a jej krik ignorovať?

Nosenie podľa mňa problém nie je, lebo ani nosená nie je vždy spokojná a jasne sa vypýta z nosiča/z rúk niekedy do kočíka, niekedy do postieľky.

Ďakujem vopred za odpoveď

Dobrý deň,

čisto teoreticky dieťa by malo mať vymedzené určité hranice, za ktoré by nemalo prechádzať, a nemalo by nami "manipulovať". Realita je však omnoho ťažšia a správny návod si každý rodič má utvoriť podľa svojho presvedčenia a podľa individuality dieťaťa - niekedy sa môžete aj na hlavu postaviť a nejde to, niekedy sprísnením režimu a pravidiel sa výsledok dostaví veľmi rýchlo a pekne.

Podľa mňa pre dieťa základ mať nastavený dobrý režim - ak to znamená, že ho musím nosiť ale dieťa je spokojné a spí, nevidím dôvod prečo ho nenosiť.

Čo sa týka spánku, súhlasím s ostatnými lekármi, nakoniec tí ju reálne aj videli a posúdili, že décrka je zdravé bábätko, takže z tohto "stres" nemajte, ono sa to všetko časom zlepší.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová