Prečo sa dcérka stále sťažuje na bolesť bruška?

Zodpovedané
11. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má 5 rokov a už 2 roky sa sťažuje na bolesti bruška. Všetky vyšetrenia v gastroenterologickej ambulancii sú v poriadku. Pani doktorka usúdila, že dcérka si vymýšľa. Bolesť ju budí aj v noci zo spánku.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrenia typu stolica na parazity, zo stolice antigén na Helicobacter, Campylobacter, Lamblia, vyšetrenie na histaminovú intoleranciu, potravinové alergie, celiakiu, serológie na Salmonela, Yersinia, vrátane sonografie máte v poriadku a dcérka prospieva, priberá, vyvíja sa ako sa má vyvíjať. Ak je tak, je v podstate vylúčená možná organická príčina bolestí bruška (to znamená, že je vylúčená príčina, ktorá sa dá medicínsky liečiť).

Tým pádom hovoríme o funkčnej bolesti bruška - tie sú celkovo u detí oveľa oveľa častejšie (u dievčat viac ako u chlapcov), netrvajú zvyčajne viac ako hodinu, vyskytujú sa v epizódach, sú okolo pupka, spontánne ustúpia, bez nutnosti analgetickej liečby.

Bolo treba pátrať a viac sa zamerať na údaj prečo je tak v noci, nie je dcérke smutno?, necíti úzkosť?, nebojí sa? atď...

Možno by ste mohli zvážiť návštevu detského psychológa / psychiatra, nie je hanbou sa o niečom takom rozprávať. Dobrý psychiater príde na príčinu vhodne vedeným rozhovorom často už pri prvom sedení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas