Prečo sa stav 2-ročnej dcéry zhoršil, aj keď užíva antibiotiká?

Zodpovedané
14. dec 2022

Dobrý deň,

2-ročná dcérka má od utorka večera vysoké horúčky, maximálne do 40,2°C. V piatok u pediatra mala CRP 8. Má oslabenú imunitu ochoreniami, ktoré tomu predchádzali (nádcha, kašeľ, aftózna stomatitída, kožné problémy), tak dostala antibiotiká.

Od piatku teda užíva Cefzil 2x denne + Isoprinosine, inj. B12. V sobotu a nedeľu jej teplota klesla na 37,5°C. V nedeľu večer ale došlo zase k zhoršeniu do 39°C, zhoršilo sa jej dýchanie kvôli upchatému nosu. Je veľmi zahlienená, vkuse jej vyteká z nosa, pokašliava. Má navyše zapálené oči plné hnisu, na diaľku sme od lekárky dostali Tobrex. V pondelok mala opäť 38,3°C. Nejaké testy na chrípku ani výter jej nerobili, takže neviem, čo jej presne je.

Prečo sa jej teploty vrátili?

Ako mám postupovať ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka mala zlepšenie stavu, ale vyliečená nie je. Pravdepodobne stále pretrváva vírusové ochorenie, na ktoré antibiotiká neúčinkujú a je to na tele, aby sa s tým vysporiadalo. Podporiť to viete hydratáciou, čajíkom s medom, odpočinkom pri knižke či rozprávke, inhaláciami a dôslednou tolaetou nosa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas