Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo si dieťa búcha po hlave a tlačí jazykom?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

moje 11 mesačné dieťa si tľapká po hlave rukami, jemne búcha, ťahá za vlasy na tých istých miestach a tlačí jazykom vo vnútri ústa akoby pod líce zvnútra.

Idú mu dva zúbky naraz. Sú opuchnuté, narvaté.

Môže to byť tým?

Alebo to môže byť kvôli uškám?

Teplotu nemá, na dotyk ho nebolia. Dva dni do zadu som mu stlačila líce a plakal. V ústach nič nemá. Papá menej a je umrnkaný. Nechce jesť nič, kde nie je mäso alebo ryba.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je možné, že to spôsobuje rast zúbkov, nakoľko aj menej papá (ale mäso a rybu papá? takže zrejme to nebude až také zlé) a je umrnkaný, pripadá mi to pravdepodobné.

Treba synčekovi pozrieť do úst, či nie sú prítomné afty na ďasnách, podnebí, jazyku. Ak áno, treba ísť ráno do APS na vyšetrenie lekárom, ktorý predpíše potrebné lieky.

Na upokojenie a znecitlivenie začervenalých ďasien prikladajte studené obklady, po prípade žuvacia hračka z chladničky a môžete potierať Calgel-om (liek je určený na používanie pri prerezávaní zubov a pomáha zmierniť bolesti spôsobené prerezávaním zubov a upokojiť ďasná batoliat a dojčiat, má aj mierne antiseptické účinky), dávajte ho 3x denne v malom množstve na postihnuté ďasienko.

V strave prechodne kašovité jedlá, nedávajte kúsky (zelenina, ovocie, mäsko) ak to netoleruje. Ak bude synček veľmi nevrlý môžete podať Paralen čipok podľa hmotnosti - je od bolesti, ktorú synček zrejme zažíva, čo dáva najavo búchaním sa a šklbaním vláskov.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas