Prečo štvorročná dcéra často ciká?

Zodpovedané
17. jún 2020

Dobrý deň,

moja štvorročná dcéra často ciká. Vzala som pani doktorke moč a všetko je v poriadku.

Liečila sa na E.coli, ale už je všetko v poriadku. Moč je strerilný.

V čom to môže byť?

Vypije malé sústo vody a nevydrží ho držať a hneď musí na wc. V noci sa nebudí. Ciká večer pred spaním a ráno.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa nepotvrdila infekcia, je možné ešte nefrologické a sonografické vyšetrenie na postmikčné reziduum a odhalenie možnej vrodenej vady.

Pravdepodobne však pôjde iba o psychogénne cikanie, nakoľko v noci drží pekne a dá sa to "napraviť" cvičením - postupne predlžovať chcene epizódy - t.j. keď sa vypýta počkať 5 minút, ísť na toaletu potom. Pri cikaní po začatí cikania povedať dcérke aby cikanie zastavila a potom zasa pokračovala.

Ak by dcérka častejšie pila, močila, prípadne by nebodaj bola unavená a schudla, je potrebné vyšetrenie rannej glykémie nalačno.

Môže ísť o príznaky cukrovky (to by bolo vidno aj vo vyšetrení moču papierikom - bol by cukor v moči).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas