Prečo synovi po každej stolici vychádza von malý uzlíček?

Zodpovedané
27. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho trojročného synčeka, ktorému po každej stolici vyjde von malý uzlíček. A vždy sa pomaly vracia sám dovnútra. Nehovori, že by ho to bolelo. Na veľkú potrebu chodí aj trikrát za deň. Stolicu má kompaktnú, nie tvrdú. Snažím sa o pestrú stravu, každý deň ma hustú zeleninovú polievku a zje aj dosť ovocia, jogurtov. Vždy mu natriem riťku Avenoc krémom. Nemám však pocit, že by tento krém pomáhal.

Ako mám postupovať ďalej?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ide pravdepodobne o hemeroidy. Tie sú u detí do 15 rokov veľmi vzácne. Ak však sú prítomné, vo väčšine prípadov ide o vonkajšie hemeroidy.

U malých detí by mohli vyzerať ako šedavo modré uzlíky pri konečníku vyklenujúce sa väčšinou pri stolici (ako aj vo Vašom prípade). Vonkajšie krvácanie nebýva časté a takéto asymptomatické - bezpríznakové- perianálne modravé uzlíky nevyžadujú špeciálnu liečbu. Ak sú však symptomatické (svrbenie, pálenie, krvácanie) doporučuje sa konzervatívna liečba masťami a čípkami s anestetickou a adstringentnou zložkou - u detí masť Faktu.

Vhodné sú aj režimové opatrenia - pohyb, po stolici sprcha namiesto používania toaletného papiera, zamedziť zbytočnému vysedávaniu na záchode, masáže konečníka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas