Prečo začal skoro ročný synček plakať a chce byť stále na rukách?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

môj syn bude mať o 2 týždne rok. Asi tak 3 týždne začal robiť to, že od rána až do večera musí byť na mojich rukách. Keď ho položím na zem, alebo sa ho snažím zaujať niečím iným, tak spustí hystericky plač až dokiaľ ho nevezmem naspäť na ruky. Predtým sme sa spolu krásne vedeli hrať. Resp. sa chvíľočku zahral aj sám. Teraz stačí, že si chcem napríklad ráno umyť tvár, tak ho posadím vedľa seba, alebo položím a on začne hrozne plakať. Takto to trvá celé dni a už neviem čo s tým robiť.

Netuším ani prečo sa to deje. Nikdy som ho nenechala samého, maximálne s manželom alebo malého babkou.

Čím by to mohlo byť?

Existuje nejaké riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

riešenie pravdepodobne neexistuje. Je to obdobie, ktoré momentálne zažíva. Ide o prejavy separácie, ktoré sú typické pre tento vek. Je to znak bežného vývinu. Dieťa plače, ak nie je na rukách rodiča. Akonáhle je v kontakte, tak sa upokojí. Niekedy sú deti takto citlivejšie aj v období, keď napr. idú zuby, ale veľa detí takto signalizuje separačnú úzkosť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas