Rátajú sa do počtu slov aj zvuky zvierat a dopravných prostriedkov?

Zodpovedané
13. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom slovnej zásoby 15 mesačného syna. Opakuje po nás zvuky, žmurká a fúka. Plnovýznamové slová nepoužíva. Zopakuje iba vtedy, keď povieme “jajaja”, alebo “dada”.

Na všetko ukazuje prsšekom. Neustále mu dookola pomenúvavame to, čo ho zaujíma. Keď sa opýtam “čo je to”?, tak vždy sa zhlboka nadýchne a povie “ta”.

Niekedy sa cítim zneistená, keď dostanem otázku typu, koľko slov už synček ovláda. Inak je šikovný primerane veku. Chodí, blaboce, opakuje po nás bežné činnosti doma, vyhodí si plienku do koša, rád naberá granule pre psíka do misky.

Rátajú sa do počtu slov aj zvuky zvierat a dopravných prostriedkov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nerátajú, ale nezúfajte. Píšete, že inak synček psychomotoricky pekne napreduje, počuje, reaguje na meno. A hoci je štandard, že deti už tých 10 slov v tomto veku vedia, netreba si preto robiť vrásky na čele.

Synčekovi zrejme iba dlhšie (ako množstvu detí, ešte väčšiemu množstvu chlapcov) trvá kým sa rozrozpráva.

Treba s ním pracovať, čítať si, spievať, netráviť čas pri televízore a tablete (to reč detičiek spomaľuje) a určite sa rozrozpráva.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas