Ročný synček má gingivostomatitis herpetica. Sú na liečbu potrebné antibiotiká?

Zodpovedané
3. okt 2022

Dobrý deň,

ročný synček má gingivostomatitis herpetica. Doktorka mu nasadila antibiotiká Cefzil, na kašeľ Stoptussin, Fenistil kvapky, do úst Sorex spray. Po podaní prvej dávky antibiotík všetko vygrckal a 3x sa pokakal, keďže ju vyvrátil dali sme mu ďalšiu. Po zaspinkaní vyvrátil aj tú.

Po telefonickom rozhovore doktorka zmenila antibiotiká na Megamox.

Mám mu ich dávať?

V škole sme sa učili, že je to akútne vírusové ochorenie a pokiaľ dobre viem, tak na vírusové ochorenie antibiotiká nezaberú. Doktorka vyšetrila iba moč, CRP nerobila. Povedala, že je maličký a antibiotiká treba.

Ďakujem

Dobrý deň,

najlepšie spravíte to, keď situáciu priamo skonzultujete s Vašou doktorkou. Priamo na herpetickú infekciu ATB netreba, ale ak ich doktorka predpísala, tak pravdepodobne predpokladá sekundárnu bakteriálnu infekciu (že baktéria nasadla na vírusom oslabenú sliznicu).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas