Spôsobuje problémy môjmu bábätku nesprávne zvolené umelé mlieko?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

máme 2-týždňového synčeka, ktorého kŕmim ho umelým mliečkom Beba Supremepro 1. Toto mliečko dostával aj v nemocnici, tak sme ho kúpili aj domov.

Na 3. deň po tom, ako sme prišli z pôrodnice, som si všimla, že je maličký nervózny. Našťastie, v ten deň sme mali aj vstupnú prehliadku u pediatra. Lenže na moju otázku či nemám pridávať do mlieka nejaké kvapky uľahčujúce trávenie, som bola hneď odbitá, že žiadne kvapky, ale že mám dojčiť. Syn však na ďalší deň veľmi plakal, mal tvrdé bruško, tuhú stolicu, kŕče.

Nasadila som mu ColiPrev a BioGaiu. Nič sa nedialo, tak po 2 dňoch som prešla na Sab Simplex a zmenila som probiotiká na Probiofix Baby, pri ktorých sa píše, že sú práve vhodné pri UM.

Konečne sa krásne vyprázdnil, ustúpili aj kŕče a konečne bol spokojný. Ale to trvalo len dva dni. Potom zase vracal, opäť mal tuhú stolicu, na ďalší deň krémovú. Je to ako na hojdačke a ja už neviem, čo mám robiť. Pije medzi kŕmením aj feniklový a harmančekový čaj. Myslela som, že to bola alebo je kolika.

Nie je to skôr z toho mlieka?

Kedy je správne uvažovať o zmene mlieka a aké by bolo vhodné?

Ja mám intoleranciu na mliečnu bielkovinu, môže to mať aj on?

Ďakujem

Dobrý deň,

bábätko do zavedenia tuhých príkrmov nemá piť čajík ani vodu. Nedávajte mu ju, nech pije iba mliečko.

Ak nemá pravidelné bolesti spojené s plačom, tlačením, tak o koliku nejde. Probiotiká Probiofix baby dávajte stále, až do začatia prikrmovania. Sab Simplex môžete skúšať, má skôr efekt na podporu vetrov.

Čo sa týka mliečka, skúste ho zmeniť ža nejaké iné - aj inej značky, možno mu nesadla značka. Skúste nejakú radu "na spokojné bruško" alebo pri nepravidelných stoliciach - napríklad Nutrilon Comfort a Colics.

Ak by problémy s vyprázdňovaním a bolesťami bol aj pri tomto mliečku (zotrvajte na ňom aspoň 7 - 10 dní), tak by som sa zamyslela nad možnou alergiou na BKM. To treba odkomunikovať a skonzultovať všetko už s pediatrom obvodným.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas