Štvorročný syn má podozrenie na autizmus. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
23. sep 2019

Dobrý deň,

mám podozrenie, že môj syn je autista. Je v diagnostickom procese a máme obehané všetky vyšetrenia. Diagnózu si netrúfajú stanoviť. Tvrdia, že možno ľahšia forma autizmu.

Syn bude mať v novembri štyri roky a používa málo slov. Viac ich len opakuje, veľmi nerozumie. Je hyperaktívny a ťažko sa s ním pracuje.

Ako mu môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem v akom centre ste v diagnostike, ale najlepší odborníci na Slovensku sú v Bratislave v Akademickom centre výskumu autizmu (ACVA) - https://vyskum-autizmu.webnode.sk/.

Čo sa týka pomoci synčekovi, ako iste viete, liečba autizmu ako takého neexistuje. Existujú určité lieky na zmiernenie určitých príznakov, ktoré by synček mal (poruchy spánku, ADHD, problémy s GIT atď.).

Čo sa však týka zlepšeniu komfortu v každodennom živote, určite treba ísť za špecializovaným psychológom a spýtať sa na možnosti skorých intenzívnych behaviorálnych intervencií, ktorých cieľom je zlepšiť fungovanie postihnutého jedinca.

Tieto intervencie sa zameriavajú na rozvíjanie jazykových schopností, sociálnej citlivosti, imitácie zručností a na vhodnosť správania.

Patria sem Applied Behavior Analysis (ABA) – aplikovaná behaviorálna terapia a Treatment and Education of Autistic and Related Cummunication Handicapped Children (TEACCH).

Prístup ABA zahŕňa učenie sa schopnostiam, ktoré sú u dieťaťa deficitné, redukciu
problémového správania analýzou spúšťacích faktorov, ktoré sú príčinou takéhoto
správania.

Aplikovaná behaviorálne terapia je jedinou metódou potvrdenou medicínou založenou na dôkazoch, takže odporúčam najmä túto metódu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas