Sú hlísty infekčné?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

dnes bola u nás na návšteve známa s deťmi. Syn sa jej pokakal. Je odlienkovaný a hovienka boli v detskej na zemi. Keď sa to stalo, tak mi povedala, že syn ma hlísty.

O chvíľku mal môj 11-mesačný syn špinavú ruku od hovienka. Prichytila som ho ako ju dáva do úst. Netuším, či ruku aj stihol olíznuť.

Môže sa môj syn nakaziť?

Sú hlísty infekčné?

Ako sa prenášajú hlísty?

Ďakujem

Dobrý deň,

prenos je práve fekálno-orálny - teda nakazená stolica, ak sa dostane do tráviaceho traktu zdravého jedinca. Tým pádom, ak syn chytil hovienko nakazeného a oblizol si ruku, tak sa mohol nakaziť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas