Sú to len nočné mory mojej dcéry, alebo naozaj nemôže dýchať?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spánku mojej skoro 2,5-ročnej dcérky. Má noci, ktoré prespí veľmi pekne až do rána. Sú však aj noci, kedy sa zobudí s veľkým plačom. Nič ju nedokáže ukľudniť, nechce ani mňa, ani otca, nechce objať, nepomáha spievať. Plače nejaký čas, potom si ľahne a spinká ďalej. Za posledný týždeň sa dvakrát stalo, že sa takto zobudila so slovami “nemôžem dýchať”. Nie je chorá, nos nemá upchatý, takže by nemala mať problém s dýchaním. Neviem, či sa jej len niečo snívalo, alebo či môže mať naozaj problém, že sa nemôže v spánku nadýchnuť. Keďže sa to stalo za posledné dni už druhýkrát, tak ma to trochu vydesilo.

Mala by som to riešiť alebo sú to len nočné mory?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o nočné desy. Pár hodín po uspatí začne plakať až kričať, má pri tom zatvorené oči, môže mať agresívne prejavy (hádže sebou, kope nohami) a bežnou komunikáciou ho neviete prebudiť z tohto stavu. Ráno si dieťa na túto epizódu nepamätá. Typický je pre deti v batolivom a školskom období pri väčších stresových vypätiach dieťaťa, zmenách či ako reakcia na skokový vývoj dieťaťa.

Nakoľko dieťa je poväčšine nezobuditeľné, najvhodnejšie čo môžete urobiť, je zabrániť potencionálnemu úrazu, dieťa prípadne silno objať, jemným hlasom sa mu prihovárať či spievať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas