Sú zvláštne prejavy 4,5-mesačnej dcérky v poriadku?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

mám 4,5-mesačnú dcérku. Od narodenia je viac menej veľmi kľudná, v noci sa nebudí a ani neplače. Ale má veľmi nepokojný spánok. Najprv metala hlavičkou, teraz sa už pretáča na bok. Vtedy ju v noci beriem z postieľky a nadojčím ju. Spí ďalej. Cez deň si tiež nepýta. Dojčím ju v trojhodinových intervaloch.

Občas plače. Plač je taký zvláštny ako keby zachrípnutý. S hračkami sa hrá, chytá ich a hneď dáva do pusi. Ak nemá hračku, dáva do pusy ruky. Ak nespí, tak si stále musí mať niečo v ústach ruky, hračku alebo cumlík.

Posledné dni začala robiť divné pohyby rukami. Jednou škrabká po podložke, po posteli, po mantineli, po brušku.

Je to v poriadku?

Občas krúti rukou pred očami a pozoruje, otvára, zatvára ju. Ak je na brušku a pasie, vždy si rúčky spojí a hrá sa s nimi, alebo ich dáva do úst. Aj na chrbte ich spája a prepletá nimi.

Keď sa ráno zobudí, tak pozerá ako keby do hora a kýva rukami nohami a ani nemukne. To isté robí aj vtedy, keď leží na posteli, alebo sa dohrá a pozerá smerom do plafónu. A často nereaguje ani na zavolanie.

Cvičíme Vojtovu metódu kvôli hypertonusu v krku a alralnému hypertonusu. Dlho mala rúčky v päsť. Aj teraz ich dáva občas, teda ak nemykoce so sebou alebo nedrží hračku.

Na brušku má diastázu. Občas vyplazuje jazyk. Očný kontakt ako kedy. Občas sa zasmeje nahlas ak na ňu robím grimasy, alebo sme pred zrkadlom. Zatiaľ sa len pretáča na boky.

Sú tieto prejavy v tomto veku v poriadku?

Je potrebné odborné vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

prejavy mi prídu normálne. Predpokladám, že Vojtovku aj tak odporučil neurolog, ktorý ju aj vyšetril. Iné vyšetrenie (ako neurolgické) sa aj pri nejakom podozrení neindikuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas