Súvisí spomalený rast zubov trojročného syna s celkovo oneskoreným vývojom?

Zodpovedané
3. máj 2022

Dobrý deň,

synček má 37 mesiacov a stále nemá úplne kompletný mliečny chrup. Už sú prerezané aj posledné stoličky, ale nie ešte úplne celé. Trápime sa s každým zubom omnoho dlhšie ako bežné deti.

V okolí nepoznám nikoho, kto by mal v jeho veku ešte s týmto problém. Ešte stále ho to aj budí v noci a cez deň vie byť mrzutý. Ešte nezačal rozprávať, takže neviem odhadnúť či ho boli aj niečo iné.

Asi 6 mesiacov sa trápi aj so zápchou. Dnes som si na internete prečítala, že by za spomaleným rastom zubov a vyvinom mohla byť nesprávne fungujúca štítna žľaza.

Môže to spolu súvisieť a má preto aj celkovo oneskorený vývoj?

Ďakujem

Dobrý deň,

spomalený vývin je multifaktoriálny, môže súvisieť s veľa vecami. Preto sa deti, u ktorých sa naň príde odosielajú na rôzne vyšetrenia.

Ak by išlo o zníženú funkciu štítnej žľazy, tak by bol aj celkovo drobnejší, spomalenejší v aktivite, prípadne viac unavený. Mal by taký typický výraz pre to.

Nakoľko synčeka nepoznám, ani jeho stav a vývin, tak Vám neviem odpovedať na Vašu otázku jednoznačne.

Pre odpoveď je nutné vyšetrenie Vaším lekárom, ktorý zhodnotí, či ho odošle na nejaké vyšetrenie.

OL môže aj vziať krv na vyšetrenie hormónov štítnej žľazy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas