Svokra umýva riad v saponáte a následne ho už neoplachuje pod tečúcou vodou. Je to podľa Vás zdraviu škodlivé?

Zodpovedané
14. dec 2020

Dobrý deň,

moja svokra umýva riad v saponáte a následne ho už neoplachuje pod tečúcou vodou. Len ho utiera do utierok.

Je to podľa Vás zdraviu škodlivé?

Ja sa s tým nestotožňujem, mne sa to nezdá zdravé ani hygienické. Mám 16 mesačnú dcérku a zatiaľ u svokry nejedla. Ani by som jej z tých riadov nedala. Svokra povedala, že ona takto umýva riad už roky a inak ani nebude.

Nehrozí z týchto zle umytých riadov helikobakter?

Uvoľní sa pri varení a pití z pohárov ten saponát?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám povedať ako presne je to škodlivé, ale časti saponátu sa nemajú jesť. Preto sa má umývať. Otázne je, či sa utretím saponátu utierkou aj tak nezmyje (ako by sa umyl vodou) - to neviem.

Čo sa týka Helicobactera, toho určite nedostane zo saponátu, ktorým svokra riad umýva.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas