Svrbivé vyrážky a opuch. Ide o kiahne?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

môj 5,5 ročný syn mal od soboty do pondelka teplotu cez 39°C. Po podaní Nurofenu mu teplota klesla aj na 7 hodín. Počas teploty ho veľmi bolela hlava a vadilo mu svetlo. Inak bol v poriadku.

V utorok sme boli u lekára. CRP mal 25, zdúrené uzliny a červené hrdlo, ale už bez teploty. Moč mal čistý.

Dostal antibiotiká, ale mám mu ich podať až vtedy, keď sa mu znova objaví teplota. Ide o podozrenie na angínu. Dnes večer sa vyhádzal a vyrážky ho svrbia. Zatiaľ nie sú naplnené tekutinou. Má aj opuch na ruke a na nohe.

Môže ísť o kiahne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o kiahne, ale zároveň môže mať aj angínu - ako druhé ochorenie. V takomto prípade, ak bude mať teplotu - má pozitívne CRP - ja by som liečbu ATB nasadila.

Môžete mu dať 1/2 tbl Dithiadenu. Opuch neviem posúdiť, na to by bolo potrebné vyšetrenie lekárom. Zajtra choďte Vášmu obvodnému lekárovi, aby syna prezrel.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas