Trojročná dcéra si dáva hračky ku genitáliam a zhoršuje sa to. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

mám trojročnú dcéru, ktorá si občas pri zaspávaní zvykla prikladať paplón medzi nohy. Rýchlo však zaspala, tak som to brala ako spôsob upokojenia sa pred spánkom. Nebolo tomu však každý deň. Posledný mesiac to však nabralo úplne iný rozmer. Dokáže aj hodinu - dve prikladať si medzi nôžky hračku, ruku, vlastne čokoľvek a to už nie len pred spánkom, ale aj počas dňa. Napríklad odíde od hry, alebo od nejakej činnosti ľahne si na zem a už si tam všetko možné prikladá. Keď sa snažím získať si jej pozornosť niečím iným, nemá záujem. Je to pol na pol, niekedy sa mi podarí ju od toho odpútať, avšak po chvíli sa k tomu aj tak vráti. V okolí s tým nikto nemá skúsenosť.

Na koho sa mám obrátiť a ako to opísať pediatrovi?

Môže to byt psychického pôvodu?

Ako sa mám k tomu stavať?

Najskôr som sa snažila si to nevšímať, potom pekne vysvetľovať že sa to nepatrí, avšak už aj na mňa prichádza pocit zlyhania a strachu, čo je za tým. Keď nič nezaberá, tak vybuchnem.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to nič výnimočné. Deti sa objavujú a aj toto k tomu patrí. Treba dcérku od činnosti zaujať niečím iným, prípadne jej aj vysvetliť že sa to nepatrí, ako ste robili.

Nemusíte mať žiadny pocit zlyhania ani strachu. Nejde o žiadne ochorenie, ale o prirodzený vývoj.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas