Trojročný syn užíva už 4x antibiotiká. Je postup lekára správny?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na postup lekára. Môj syn má 3 roky a od decembra mu dnes boli už 4x predpísané ATB.

December - z výteru pozitívny hemophilus influenza, nasadený Amoksiklav.
Január - zápal uška, teploty - nasadený Cefzil.
Február - teploty, soplík, kašeľ, CRP 54 - nasadený Klacid.
Od včera znova teplota 39,2°C, dnes robené CRP 38 a nasadený Megamox.

Od lekára som žiadala odber krvi a povedal, že ho teraz robiť nebude. Po dobratí ATB sa malému urobia výtery a potom podľa výsledku opäť antibiotiká podľa citlivosti.

Je postup nášho lekára správny?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

okrem decembra je postup úplne štandardný a antibiotiká vyzerajú byť naozaj nutné do liečby.

Čo sa týka decembra - ak boli prítomné aj teploty či iné príznaky ochorenia, tak sa vtedy hemofilus preliečuje taktiež antibiotikami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas