Všimla by si doktorka zväčšenú mandľu?

Zodpovedané
24. mar 2022

Dobrý deň,

mám synčeka, ktorý má 2 roky a 10 mesiacov. Už tretí týždeň pokašliava hlavne večer. Má upchatý noštek. Soplíky mu nejdú. Keď spinká, tak je počuť, že je zahlienený a spinká s otvorenými ústami.

Boli sme u doktorky a vraj je to nádcha. Urobila mu aj CRP (mal menej ako 8) a dýchanie mal čisté. ATB nedostal. Mne sa zdá, že to však trvá dlho.

Dávam mu Fenistil kvapky, morskú vodu Aliamare do nošteka a sirup Sinupret na kašeľ - je skôr suchý. Zvlhčujem, vetrám.

Čo mám ešte skúsiť?

Kedy by mu to malo prejsť?

Môže sa takto prejavavovať zväčšená nosná mandľa?

Všimla by si doktorka zväčšenú mandľu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zväčšená nosná mandľa sa dá vyšetriť iba špeciálnym vyšetrením u ORL lekára - nie voľným okom.

Spinkanie s otvorenými ústami, chrápanie, častejšie soplíky môžu indikovať zväčšenú nosnú mandľu. Ak je však momentálne chorý, je normálne že dýcha cez ústa.

Nádcha často u detí trvá týždne, kým sa úplne nevylieči - najmä kvôli tomu, že medzitým ako sa úplne doliečia sa stretnú s nieký iným, kto im "predá" nový vírus a ide to v takom cykle.

Skúste ešte zaradiť do rutiny inhalácie Vincentkou. Fenistil môžete vysadiť, nemyslím si, že Vám v niečom pomôže.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas