Vysvetlíte mi meranie teploty čelovým teplomerom?

Zodpovedané
1. júl 2020

Dobrý deň,

so štvormesačným dieťaťom chodievame do nemocnice na rehabilitácie, ale vzhľadom k pandémii nám tam merali teplotu čelovým teplomerom.
Syn mal v kočíku 38°C po vybratí a trošku po schladení mal na čele 37,3°C. I napriek tomu nás nechceli pustiť. Na nete som čítala, že do 37,5°C sa nepočíta za teplotu.

Krpec ma aj doma teplú hlávku, okolo 37,3°C. Keď meriame v konečníku rektálnym teplomerom, tak má tiež 37,3°C. Po odčítaní je teplota v norme.

Ako to je to potom s čelovými teplomermi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne čelovým teplomerom moc neverím, každý meria inak. Ale samozrejme, že z hygienických dôvodov v nemocnici pri vstupe nemerajú iným spôsobom.

Keď je človek napríklad upachtený, je od slnka vyhriaty, spotený tak teplota na povrchu tela nekorešponduje s telesnou teplotou jadra - teda čelovým je vyššia, po 10 min je nižšia.

Zvýšená teplota je nad 37 stupňov C, ale o horúčke ako takej hovoríme, až keď je teplota vyššia ako 38 st C.

Niektorí ľudia majú vyššiu telesnú teplotu. Nie tých 36,5, ale ako píšete aj okolo 37 a je to pre nich normálne, bežné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas