Z čoho má syn vysokú hodnotu ASLO?

Zodpovedané
4. sep 2019

Dobrý deň,

syn mal angínu a teraz mu robili po liečbe odber krvi. ASLO má hodnotu 400 a mesiac bude užívať antibiotiká.

Z čoho mohol mať tak vysoký výsledok?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

najprv Vám vysvetlím čo je to "ASLO".

Sú to protilátky proti streptolyzínu O - látka, ktorú produkujú Streptokoky pyogenes - to sú baktérie, ktoré spôsobujú napr. aj hnisavú angínu. A teda sú v krvi zvýšené po prekonaní takejto infekcie.

Odber ASLO je indikovaný ak máme u pacienta podozrenie na následok poststreptokokovej infekcie - reumatickú horúčku - vtedy je samozrejme na mieste aj preliečovanie. Existujú aj iné následky postreptokokovej infekcie - glomerulonefritída a artritída.

Odber ASLO a jeho interpretácia je z jedného vyšetrenia v podstate nemožný, nesvedčí pre zásadné veci - ak sme liečili penicilínom po dobu aspoň 10 dní (Ospen, Penbene..) a pacient sa má dobre, tak hodnotu 400 by som hodnotila ako normálnu.

Jeho hodnota totižto vzrastá 3 až 6 týždňov o prekonaní Streptokoka (v tomto prípade strept. angíny) - takže, áno odpovedali sme si, že prečo angína bola - na to si vieme odpovedať aj výterom z hrdla, ale ak nebol realizovaný tak OK, odpovedali sme si na to teraz - odberom ASLO. Ak však bola vhodne daná liečba, nie je nutná ďalšia liečba. Hladina ASLO sa normalizuje až do pol roka až roka. Ak je sporný výsledok zvykne sa pacient pozvať na odber o mesiac a dá sa hodnotiť dynamika.

Ak Vám však boli nasadené ATB na mesiac, zrejme je u syna podozrenie na reumatickú horúčku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas