Z čoho môže mať môj 5 ročný syn opakujúci sa kašeľ?

Zodpovedané
11. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kašľu môjho 5 ročného syna. Vždy dosť často kašľal. Myslela som, že býva chorý zo škôlky. Nasadila som mu vždy sirup proti kašľu. Buď bylinkový Stopkašeľ a keď nepomohol, tak Stoptussin.

Väčšinou sa mu choroba neprepukla v iných smeroch (teplota, sopeľ). Väčšinou to bol vždy ten kašeľ. No teraz ako sa kvôli koronavírusu nechodí do škôlky a ani do spoločnosti. Nechodím s ním do obchodu. Občas s chodím von mimo iných ľudí a to vždy výhradne s rúškom. Ničoho sa nedotýka (vo výťahu, kľučiek vo vchode paneláku).

Z čoho by mohol prameniť ten kašeľ?

Počas tejto koronakrízy mal asi dva dni silný kašeľ. Prešlo to zo dňa na deň. Teraz zase kašle. Nemá sopeľ a ani teplotu.

Nosnú mandľu má odstránenú. Krčné mandle má asymetrické, jednu zväčšenú. Ale angíny vôbec nemáva.

Ja som alergička na všetky peľové skupiny a na prach. Myslím, že aj syn je. Minule som vytiahla veľmi zaprášenú vec a okamžite mal červené a svrbivé oči. Boli sme u alergologičky a z testov, čo sa robia na predlaktí, tak mu vyšlo všetko negatívne. No ešte mu vzala krv a z krvi mu vyšla alergia na raž. Nič iné.

No odvtedy sa mi opäť potvrdilo, že silný prach mu spôsobil červené oči. Tým prachom mám na mysli, že z pivnice sme po dlhej dobe vytiahli niečo a bolo na tom dosť starého prachu.

Je vôbec možné, že z kožných testov by sa mu alergia na prach/roztoče bytového prachu neukázala?

Z čoho môže mať takýto nevysvetliteľný kašeľ?

Čo mu na to môžem dávať?

Od alergologičky mám pre neho Rupafin. A kvapky do očí Allergodil. Že ako takú záchranu, ak by mal opäť také oči červené a v období sezóny ražu. Syn inhaluje Vincentku (keď kašle, tak 2x denne, preventívne 1x denne). Suchý vzduch nemáme. Máme vlhkomer, takže to mám odsledované, že vlhkosť je v poriadku.

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže ísť o astmu, čo je v kompetencií liečby a diagnostiky imunoalergológa. Niekedy aj reflux môže spôsobovať takéto prejavy, vtedy sa skušobne nasadzujú lieky proti refluxu a sleduje sa efekt...

Začervenalé oči pri kontakte s prachom môžu mať aj nealergici, ide predsa o podráždenie sliznice.

Rupafin je antihistaminikum proti alergii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas