Za aký čas odznieva žltačka?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má novorodeneckú žltačku. Snažím sa ju dojčiť každé tri hodiny, lebo rada spinká. Chcem, aby cucala prsník aspoň 10 minút.

Za aký čas odznieva žltačka?

Je lepšie dieťa budiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi individuálne kedy odzneje. Štandardne mala by do mesiaca, dvoch. Ide aj o to aké hladiny boli, či bola na fototerapii. To si už určite odsleduje aj obvodný lekár.

Ak bábätko priberá a malo štandardnú pôrodnú hmotnosť, priebeh na pôrodnici a je zdravé, tak si ju nechajte spinkať koľko chce - nebudiť ju. Keď si raz zdriemne 4 hodiny na ďalšíkrát si vypýta už po 2 - teda si to "dobehne" (ja osobne radím nie menej ako 2 hodinové odstupy medzi kojeniami). Mne napríklad synček od bábätka spinkaval až 8-hodinové epizódy (potom som ho už budila ale skôr skrz moje prsia, ktoré boli veľmi naliate a bolestivé).

To koľko bude na prsníku si bude regulovať sama, môžete ju trošku škrabkať pri ušku, keď vidíte, že zaspáva alebo neťahá iba cucká. Čas na prsníku neudáva, či si vypila dobre - niekedy sa napije za 5 minút tak ako inokedy za 15...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas