Začínajú skoro štvorročnému synovi ovčie kiahne?

Zodpovedané
23. júl 2022

Dobrý deň,

syn budem mať v septembri 4 roky. Od začiatku júla stihol mať 2 vírusové ochorenia a teraz to vyzerá na tretie (teda ja dúfam že nie). 1. júla začal s horúčkami a po pár dňoch sa vysypal. Diagnostikovaná bola diagnóza ruky-nohy-ústa. Choroba prešla, ale 11. júla prišli znova vysoké horúčky a po pár dňoch iný výsyp na hrudniku. Diagnostikovaná šiesta choroba.

Od 1. júla bol stále iba doma, rovnako aj členovia rodiny. Šiestu chorobu nemal kde chytiť. Podľa lekárky mohol mať vírus v sebe ešte zo škôlky. Výsyp po pár dňoch prešiel a týždeň bol v poriadku.

Dnes má však znova výsyp úplne iný. Bez teplôt, len pupáčiky na hrudníku, ruke, chrbte,na čele pri vlasoch.

Je podľa Vás možné, že by mal zo škôlky v sebe ešte tretí vírus a to ovčie kiahne?

Posledný deň kedy bol v kolektíve bol 30. júna. Odvtedy nebol nikde, ani ihrisko ani obchod. U lekárky rúško a sam v čakárni, ruky stále dezinfikované. Foto by som Vám poslala ak by ste boli ochotná sa pozrieť. Problém je v tom, že v pondelok máme odchádzať na dovolenku.

O aký problém ide?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o kiahne. Čas objavenia sa kiahní je okolo 2 týždňoch - môže to byť až do 21 dní. To by možno korelovalo s dátumom jeho poslednej návštevz škôlky. Dúfam, že to kiahne nebudú a užijete si dovolenku. Uvidíte v nasledujúcich 24 hodinách, či sa naplnia typicky kiahňovo.

Čo sa týka šiestej choroby, mohli ste ju pokojne priniesť vy z obchodu. Dospelácke symptómy sú veľmi ľahké - možno nádcha, viac ani nie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas