Zelená riedka stolica, zvýšená teplota a astrovírus u bábätka. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
29. nov 2020

Dobrý deň,

synček má riedku zelenú a aj žltú stolicu, ktorá zapácha. Mal v nej aj hlien. Okrem toho má zvýšenú teplotu 37,2°C, grcká a je taký dezorientovaný. Niekedy sa laká.

Dnes som volala o výsledky zo stolice a má tam nejaký astrovirus.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

astrovírus je pomerne bežný vírus, ktorý u detičiek spôsobuje všetko čo má Váš synček - stolice rôznej konzistencie, zapáchajúce, dozelena, vracanie, zvýšené teploty, dehydratáciu, bolesti bruška.

Dôležité je sledovanie stavu hydratácie, nakoľko stolicami tratí veľa tekutín - stav sa hodnotí počtom pocikaných plienok (aspoň 5), stavom slizníc ( pery sú vláčne nie suché, popraskané) a neurologickým stavom (či je aktívny, nie spavý). Ak je však dezorientovaný, to svedči o vážnejšej dehydratácii a je nutné vyšetrenie lekárom!

Liečba je probiotikami so zložkou Lactobacillus reuteri (Biogaia, Probiomaxik) doužívať potom celé + diéta + zavodňovať viac dieťatko (ak je na umelom mlieku tak prechodne na týždeň bezlaktózové, aj jogurty).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas