Zlý spánok a slabé stravovanie predčasne narodeného dieťaťa. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
9. aug 2020

Dobrý deň,

mám predčasne narodené dieťa, ktoré má momentálne 16 mesiacov (korigo 14 mesiacov). Nemá žiadne zdravotné problémy.

Problémom je len spánok a jedenie. Od malička spáva veľmi plytkým spánkom a spánok je vždy krátky. Boli dni, keď mi pred dovŕšením 1 roka spával 3 x 30 minút.

Teraz ešte nemá ani 1,5 roka a spáva jeden spánok 1 hodinu cez deň. V noci prespí, ale budí sa 2-3x.

Je to dostatočné?

Pritom je unavený, potáca sa a nie nie zaspať. Ten jeden spánok má väčšinou od 10 - 11tej. Ráno vstáva pred 6tou a spávať chodí okolo 19tej.

Syn má 2 zuby dole a 4 hore. Bol kojený cca 5 mesiacov, potom sme prešli na UM. Príkrmy mu vôbec nechutili. Od začiatku ho lyžička ani nezaujímala, tak som musela robiť šťavy do fľaše.

Teraz mi úplne odmieta mixované a riedke jedlo. Respektíve odmieta to, aby ho niekto kŕmil. Otáča hlavu a začne revať. Ak mu dám misku s mixovaným a lyžičku, papre sa v tom. Lyžičku aj olizuje, ale viac skončí vo vlasoch a v jeho okolí. Tak mu dávam malé kúsky, napr. chleba s pomazánkou, zeleninu a ovocie.

Lenže jeho jedenie je štýlom - dá do úst, poprežúva a vypľuje. Napríklad melón mi zje (aj prehltne), ale potom vidím kúsky v stolici.

Je to kvôli tomu, že nemá ešte stoličky?

Alebo bude takto jesť navždy?

Takýmto jedením a vypľúvaním zje tak 4 - 5 kúskov a stačí. Potom začína jedlo rozhadzovať po zemi, alebo kŕmiť ostatných. Má rád umelé mlieko a to je schopný ho piť často.

Mám mu mlieko obmedzovať?

Ako ho donútim jesť?

Skúsila som mu nedať mlieko počas dňa vôbec, ale on bol radšej hladný.

Syn normálne prosperuje, samostatne chodí, je šikovný.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka denného spánku hodina je apriori dostačujúca, to, že sa v noci budí nie je ničím výnimočným - ale v prípade, že je dieťa spokojné a hravé. Ak píšete, že sa potáca a je unavený, tak mu to nestačí.

Režim je trošku posunutý. Bolo by asi vhodnejšie posunúť do o 2 hodinky neskôr vo všetkom - vstávanie, poobedný spánok (má byť poobede - neviem či obed podávate o 10-tej keď ho potom ukladáte- asi nie, ale detičky lepšie spinkajú po napapaní) a aj večerné ukladanie. To môžete skúsiť naťahovaním ho na neskôr.

Melón v stolici môže byť, neznamená to nič. Problém s jedením je prechodný, určite sa zlepší, ak dieťa pekne prosperuje tak sa treba uspokojiť aj s tými 4 mi lyžičkami a zbytočne ho viac nenútiť a nestresovať jedením (ani Vy seba), aby to nemalo ešte opačný účinok, ono sa to zlomí v určitom okamihu samo.

Umelého mliečka by nemal vypiť viac ako 500 ml denne, lebo Vám jesť určite nebude.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas