Ako prebieha metabolické vyšetrenie u 4-ročných detí s podozrením na pervazívnu vývinovú poruchu autistického spektra?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nášho problému.

Ako prebieha metabolické vyšetrenie u 4-ročných detí s podozrením na pervazívnu vývinovú poruchu autistického spektra?

Je potrebný odber krvi?

Čo všetko môžu zistiť a ako dlho trvá samotné vyšetrenie?

Za aký čas budú výsledky a ako nám môžu pomôcť?

Rozmýšľam totiž, či tam vôbec ísť.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Môžeme Vám poskytnúť len všeobecné informácie, nakoľko ide o vyšetrenie, ktoré vykonávajú lekári. Prebieha zväčša odberom krvi (z prsta aj ruky) a odberom ranného moču. Viac vám určite povedia pred vyšetrením na konkrétnej ambulancii.

Zväčša je dôvodom na absolvovanie tohto vyšetrenia, aby sa vylúčili iné dôvody, ktoré by mohli spôsobovať prejavy spájané aj s autizmom, ale a s inými diagnózami. Napr. odmietanie niektorých jedál z dôvodu nejakej intolerancie, resp. nedostatok alebo prebytok niektorých vitamínov a minerálov.

Môže sa stať, že sa nijaký metabolický problém nezistí, ale to neviete, kým vyšetrenie neabsolvujete. Ak ste si istá, že dieťa vyšetrenie zvládne a môže to pomôcť v jeho ďalšom vývine, je vhodné ho absolvovať. Môžete sa tiež o tom poradiť so svojou obvodnou detskou lekárkou, ktorá vám poskytne odbornejšie informácie.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.