Je pri poruche pozornosti dieťa schopné sa dlho sústrediť na činnosť, ktorá ho práve zaujíma?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o diagnóze porucha pozornosti (ADD).

Je pravda, že dieťa s touto diagnózou je schopné sa dlho (hodiny) sústrediť na činnosť, ktorá ho práve zaujíma?

Napr. kreslenie. Teda tzv. hyperfocus.

Mám 4-ročnú dcérku a v škôlke mi naznačujú, že si nevyberá komplexné úlohy, nemá sústredenie, niekedy používa nezrozumiteľný jazyk.

Bola som s ňou u špeciálnej pedagogičky na pozorovaní a aj u klinickej psychologičky. Obidve vyhodnotili, že je v norme a vo všetkých oblastiach dosahuje míľniky na svoj vek.

Vraj psychológa a špeciálneho pedagóga zavolajú priamo do škôlky. My s ňou normálne fungujeme. Rozpráva. Je dvojjazyčná. Rada kreslí, hrá sa rolové hry, má predstavivosť. Papier z psychologického vyšetrenia som škôlke poslala.

Jediná diagnóza, čo mne ako laikovi hypoteticky vychádza je ADD.

Stanoví uvedenú diagnózu iba psychiater?

Mám dcérku objednať k detskému psychiatrovi, aj keď iní odborníci podozrenie nevyslovili?

Vyslovila to iba škôlka.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Najprv niečo k tomu ako sa dcérka prejavuje. Ak ste absolvovali vyšetrenia u klinickej psychologičky aj u špeciálnej pedagogičky a oni sa vyjadrili, že je jej vývoj prirodzený, skúste im veriť. Najmä vtedy, ak sama máte pocit, že je to poriadku. Nepíšete vek dcérky, ale do určitého veku je slabšia pozornosť prirodzená, rovnako ako sústredenie sa na určitú obľúbenú činnosť.

Súčasne to môže byť aj dôsledok dvojjazyčnosti. Ona síce rozumie obom jazykom, ale predsa len prepínanie medzi nimi môže spôsobovať, že vyzerá, ako by mala problém s pozornosťou. Skúste zistiť, v ktorom prirodzene uvažuje a komunikovať s ňou viac v tomto jazyku, či sa to nejako zmení.

Pokiaľ ide o ADD, je založené zvyčajne aj na neurologických zmenách, preto ho vie diagnostikovať na základe napr. EEG neurologička, alebo psychiatrička. Je dôležité povedať, že okrem oslabenej pozornosti sa pri tom vyskytujú aj ďalšie prejavy, napr. sa dieťa zdá často zasnené. Niekedy sa vie lepšie sústrediť na obľúbenú činnosť, ale vtedy zvyčajne ignoruje mnoho vonkajších podnetov.

Ak sa Vám zdá, že sa dcérka takto prejavuje, skúste sa objednať na vyšetrenie na neurológiu alebo psychiatriu. Prvotné príznaky však často vidia aj špeciálne pedagogičky alebo klinické psychologičky, pretože už s nimi majú skúsenosti, hoci diagnózu potvrdiť nevedia. Ak Vám nenaznačili, že je to potrebné riešiť, zrejme by sme ešte počkali. Niektoré diagnózy totiž nie je možné takto skoro potvrdiť, najmä ak sú prejavy ešte slabé.

S prianím príjemného víkendu

Kristína a Veronika.

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.