Aké doklady potrebujem z Nemecka, keď budem na materskej na Slovensku?

Zodpovedané
4. okt 2022

Dobrý deň,

syn sa mi narodil v júni 2021 v Nemecku, kde som mala odpracovaný určite rok a tým pádom aj nárok na materskú v Rakúsku na 1 rok. Som opäť tehotná a ďalšie bábätko čakám vo februári 2023 s tým, že sa plánujeme so starším synčekom a potom aj s bábätkom vrátiť v apríli.

V Nemecku nemáme reťazovú materskú a teda mám nárok len na rodičovský príspevok ako aj tie, ktoré pred otehotnením nepracovali.

Ako to bude po príchode na Slovensko?

Budem mať nárok na materskú, alebo zvýšený rodičovský príspevok?

Čo budem všetko potrebovať z Nemecka vydokladovať?

Je možné, že by som na Slovensku mala reťazovú materskú?

Ďakujem

Dobrý deňm

na Slovensku je potrebné mať aktívne nemocenské poistenie v prípade, že chcete poberať materské. Platiť dobrovoľné poistenie, alebo sa zamestnať minimálne na 90 dní a je potrebné mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Dobu poistenia v inom štáte preukazujete prostredníctvom formulára E 104, resp. „SED S041“
Ak v zahraničí zanikne nemocenské poistenie v období tehotenstva a Vám tam nevznikne nárok na materské, môžete si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote, ale ešte pred materskou začnete poberať dávku v nezamestnanosti.

Viac informácii nájdete:
https://www.socpoist.sk/poradna-olg/70343s?prm2...

S prianím pekného dňa,
Lenka