Ako funguje daň z predaja nehnuteľnosti?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobry deň,

pred dvomi rokmi sme kúpili novostavbu. Teraz sa nám zmenila situácia a chceme ju predať.

Ako je to s daňou z predaja?

Z čoho a koľko sa platí?

Dá sa daň nejako znížiť?

Na dom máme hypotéku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nie je možné s predajom nehnuteľnosti počkať do doby 5 rokov od nadobudnutia pri predaji, tak v daňovom priznaní sa uvedie príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorý nie je od dane z príjmov oslobodený a k nemu prislúchajúce výdavky:

  • Môžete si uplatniť do výdavkov nákupnú (vstupnú cenu nehnuteľnosti) pri predaji kúpenej nehnuteľnosti je výdavkom zaplatená kúpna cena.
  • Môžete si uplatniť preukázateľné výdavky na technické zhodnotenie.
  • Môžete si uplatniť výdavky súvisiace s jej nadobudnutím (napr. právne služby, poradenstvo, znalecký posudok a iné).
  • Ak ste nehnuteľnosť kúpili na hypotekárny úver do výdavkov je možné uplatniť zaplatené úroky z úveru.

Ak sa predáva nehnuteľnosť spolu s pozemkom, tieto sa na daňové účely posudzujú samostatne.
Daň je vo výške 19% zo základu dane, + 14% poistné do zdravotnej poisťovne.

Viac informácii nájdete aj:
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn...

S prianím pekného dňa,
Lenka